• Don Hodel

    Don Hodel
    Served as Under Secretary then Secretary of the Interior (1985-1989) under President Ronald Reagan
    January 19, 2006

  • Gale Norton

    Gale Norton
    Served as Secretary for five years (2001-2006) under President George
    W. Bush
    November 23, 2004

  • Bruce Babbitt

    Bruce Babbitt
    Served as Secretary for eight years (1993-2000) under President Bill Clinton
    April 20, 2004

  • Manuel Lujan

    Manuel Lujan
    Served as Secretary for four years (1989-1993) under President George
    H. W. Bush
    March 17, 2004

  • James Watt

    James Watt
    Served as Secretary for three years (1981-1983) under President Ronald Reagan
    February 11, 2004

  • John C. Whitaker

    John C. Whitaker
    Served on the Nixon White House staff (1969-1972) and as Under Secretary of the Interior (1973-1975)
    November 19, 2003

  • Walter J. Hickel

    Walter J. Hickel
    Served for two years (1969-1970) under President Richard Nixon
    October 15, 2003

  • Stewart Lee Udall

    Stewart Lee Udall
    Served as Secretary for eight years (1961-1969) under Presidents John F. Kennedy and Lyndon B. Johnson
    September 24, 2003